o nowe mieszkania Kraków stale się poszerza

Pora znaleźć mieszkanie – długoterminowa inwestycja czy pobyt tymczasowy?

Kraków jest drugim miastem w Polsce pod względem ilości mieszkańców oraz powierzchni. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze, możliwościom zawodowego rozwoju, czy też licznym uniwersytetom przyciąga do zamieszkania osoby zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Na terenie miasta znajdziemy mieszkania na sprzedaż lub wynajem, w różnych cenach oraz metrażu. Co oferuje rynek mieszkaniowy w Krakowie i czy znalezienie lokum musi wiązać się z dużym wydatkiem?

Klienci częściej decydują się na wynajem mieszkania, niż zakup. Wynajem daje możliwość deklaracji zamieszkania na określony okres czasu, dzięki czemu opcja ta jest korzystna dla osób mobilnych, które nie potrzebują stałego miejsca meldunku. Taki wariant jest najczęściej wybierany przez studentów i inne młode osoby – brak konieczności posiadania określonego budżetu i wkładu pieniężnego skłania potencjalnych klientów do tymczasowego korzystania z lokali. Kraków, który posiada rozwinięte zaplecze edukacyjne oraz uniwersyteckie przyciąga osoby młode, które na rynku poszukują wynajmu pokoi, mieszkań oraz kawalerek w atrakcyjnych cenach. Musimy liczyć się z tym, że w dużym mieście koszt takiego przedsięwzięcia nie jest niski – za lokal dwupokojowy na terenie Krakowa zapłacimy średnio 1300 zł miesięcznie. Najbardziej pożądanym terenem są mieszkania w obrębie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Decydując się na zakup mieszkania należy wziąć pod uwagę nasze preferencje metrażowe oraz lokalizacyjne, a następnie cenę inwestycji. Jest to decyzja mająca zasięg długoterminowy, wiążąca się z koniecznością lokaty kapitału, czy też zaciągnięcia kredytu na długie lata. Najwięcej zapłacimy za nieruchomości ulokowane w centrum, w obrębie Starego Miasta. Od stycznia 2014 roku Kraków dołączył do programu Mieszkanie dla Młodych, będącego następcą akcji Rodzina na Swoim. Specjaliści uważają, iż wiąże się to z podniesieniem rynku deweloperskiego ze stanu kryzysu. Program ten umożliwia osobom młodym zakup mieszkań w atrakcyjnych cenach, a co za tym idzie – ożywia budownictwo w obrębie Krakowa.

Jeśli na terenie Krakowa podejmujemy pracę lub naukę, ale zbyt duże koszty mieszkań uniemożliwiają osiedlenie się w samym centrum, warto zastanowić się nad lokalem na obrzeżach miasta. Dzięki tej opcji możemy zamieszkać blisko terenów zielonych, oferujących ciszę i spokój. Peryferia Krakowa, na których znajdziemy mieszkania zarówno na sprzedaż, jak i wynajem to między innymi tereny Prądnika Czerwonego. Jednak nie należy zapominać, iż taki wariant wiąże się z dłuższymi dojazdami do codziennych obowiązków.

Polecam: